71. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski

71. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski

Kilkudziesięciu wybitnych pianistów z laureatami zeszłorocznego Konkursu Chopinowskiego na czele. Do tego wyjątkowi goście specjalni, dziesiątki melomanów z całego świata. Przede wszystkim jednak dziewięciodniowa podróż w muzykę jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów – Fryderyka Chopina. Już od 5 sierpnia w Dusznikach-Zdroju rozpocznie się kolejna edycja najstarszego na świecie festiwalu pianistycznego.  

Jego historia sięga roku 1946 roku, kiedy to Ignacy Potocki, współzałożyciel Zarządu Uzdrowisk Dolnośląskich postanowił podkreślić siłę odradzającej się po wojnie polskości. Wybór Dusznik-Zdroju i skupienia festiwalu wokół Chopina nie był przypadkowy – to przecież tu, w sierpniu 1829 roku dał swój pierwszy charytatywny koncert jeden z najwybitniejszych kompozytorów wszech czasów.

Pierwszy po wojnie festiwal miał nie tylko istotny wymiar kulturalny. Miał także niezwykłą wagę emocjonalną, odgrywając też bardzo istotną funkcję społeczną. Zorganizowany został na dopiero co odzyskanych ziemiach, które wciąż cierpiały z powodu przesiedleń będących konsekwencją powojennych ustaleń. Nie bez znaczenia był też fakt, że miasto w trakcie działań wojennych nie ucierpiało (w przeciwieństwie do bardzo wielu innych miast i miasteczek Dolnego Śląska), pozostawiając wiele ze swego urzekającego charakteru.

Tegoroczna edycja rozpocznie się 5 sierpnia i będzie to wydarzenie wyjątkowe. W trakcie inauguracyjnego koncertu wystąpi Seong-Jin Cho – zdobywca I Nagrody na 17 Konkursie im. Fryderyka Chopina, który w zeszłym roku odbył się w Warszawie. W kolejny dniach wystąpi kilkunastu wybitnych przedstawicieli fortepianowej sztuki – laureaci nie tylko Konkursu Chopinowskiego, ale i wielu innych. Będzie to zatem niezwykła okazja artystycznych doznań najwyższej próby nie tylko dla melomanów muzyki poważnej, ale i wszystkich, którzy na codzień nie mają możliwości wysłuchania fortepianowych recitali.

Szczegółowy program Festiwalu, informację odnośnie do dostępnych jeszcze biletów oraz wszelki inne istotne informacje znajdą Państwo na stronie internetowej wydarzenia: www.festival.pl. Gorąco zachęcamy do uczestnictwa w tym niezwykłym przedsięwzięciu, które już na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych na świecie wydarzeń artystycznych.

Telefon: (74) 866-92-10, (74) 869-76-60
Fax: (74) 866-90-25
Urząd Miejski w Dusznikach-Zdroju
Rynek 6, 57-340 Duszniki-Zdrój