Długi weekend w Dusznikach-Zdroju

Długi weekend w Dusznikach-Zdroju

Jeśli ktoś ma w planie spędzić najbliższe dni w Kotlinie Kłodzkiej, powinien wziąć pod uwagę „założenie bazy wypadowej” w Dusznikach-Zdroju. Prócz obowiązkowych zabytkowych perełek miasta i otaczających Duszniki gór magnesem niech będą organizowane w ciągu najbliższych dni wydarzenia.

 Już w piątek 27. maja (od godz. 12.00) odbędzie się wielka inauguracja Pierwszego Festiwalu Piwa „Polsko – Czeskie Potyczki Piwne”. „Popłynie” nie tylko piwo czeskie, ale odkryte zostanie przede wszystkim ponownie Piwo Dusznickie. To tu na rynku przez długi czas warzono przecież ten złocisty napój. Nadeszła pora, by przypomnieć, jak smakuje ów oryginalny i tradycyjny produkt w klimacie z odległej historii.

 Na dobry początek dnia organizatorzy proponują jednak „mały rozruch” w trakcie Biegu Piwnego: „z Rynku do… kufla zimnego, świeżego piwa w Schronisku Pod Muflonem i z powrotem”. Obok restauracji ,,Pod Złotym Kasztanem” na uczestników czekać będzie zamknięty kubek wypełniony piwem, z którym będzie trzeba dobiec do Rynku, wypijając zawartość za linią mety. Do tego wszystkiego wspólna zabawa w towarzystwie polskich i czeskich zespołów tanecznych, muzycznych oraz prezentacje okolicznych browarów połączone z warzeniem oraz oczywiście degustacją.

Sobota, 28. maja zapowiada się jeszcze bardziej atrakcyjnie. To drugi dzień Festiwalu Piwa. Piątkowi uczestnicy ,,biegu tematycznego”, a ponadto każdy kto ma siłę i ochotę, będzie miał okazję zmierzyć się z trasą drugiego Górskiego Biegu Muflona. Start punktualnie o 15.00 na dusznickim Rynku (Biuro zawodów czynne od 13.00 w holu Urzędu Miasta; na stronie: www.izawody.pl trwają zapisy). Zawodnicy pobiegną przez Jamrozową Polanę, Podgórze i okolice schroniska Pod Muflonem. Po drodze: kostka granitowa, asfalt, odcinki leśne oraz obowiązkowe w górach odcinki trasy kamienistej – czyli łatwo z pewnością nie będzie. Ale za to jakie widoki!

 Jeśli ktoś zamiast biegać, woli szybko popłynąć, powinien stanąć na starcie III Mistrzostw Dusznik-Zdroju w Sprincie Kajakiem. Zawody rozpoczną się o godz. 16.00 na Czarnym Stawie i rozegrane zostaną w dwóch kategoriach: „Couple (Para) Open” oraz „Men”. Przewidziana jest także kategoria: „Women”, jeśli tylko znajdą się oczywiście zawodniczki. Zapisy przez Facebooka lub na pół godziny przed zawodami na miejscu. Imprezę zakończy Dyskoteka pod Gwiazdami.

 W samo południe w sobotę na Rynku pojawią się uczestnicy Kłodzkiego Ruchu Klasyków. Od amerykańskich krążowników szos poprzez Citroëna 2CV jakim jeździło onegdaj pół Francji, aż po bez mała legendarne już „nasze maluchy” – Fiaty 126p. Będzie można porozmawiać z właścicielami kultowych pojazdów, poznać tajemnice i sposoby realizacji tej pasji. Samochodowa kolumna starych, ale jarych przedefiluje ulicami miasta w stronę Parku Zdrojowego. Impreza jest otwarta do samego końca. Można przyjechać „syrenką” dziadka tuż przed 12.00. Wcześniej, chętni mogą zajrzeć także na Faceboook’a.

W związku z organizacją festynu wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu. Zamknięta zostanie ulica przebiegająca przez środek Rynku, natomiast przejezdna będzie droga pod Urzędem Miasta.

 Zapowiada się zatem kalejdoskop miłych niespodzianek, które wzbogacić można samemu spacerując po samym mieście, a także otaczających Duszniki górach. Proszę jednak zwrócić koniecznie uwagę na prognozy pogody – szczególnie w wyższych partach Dusznik (Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, względnie Góry Stołowe) spodziewane są burze.

Telefon: (74) 866-92-10, (74) 869-76-60
Fax: (74) 866-90-25
Urząd Miejski w Dusznikach-Zdroju
Rynek 6, 57-340 Duszniki-Zdrój