Sierpień w Dusznikach-Zdroju

Sierpień w Dusznikach-Zdroju

71. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, maraton na nartorolkach, a jeszcze pod koniec lipca – mistrzostwa Dolnego Śląska w kolarstwie górskim to tylko niektóre z imprez, które w najbliższym czasie odbędą się w Dusznikach-Zdroju.

Duszniki-Zdrój, malownicze miasteczko położone u zbiegu trzech górskich masywów (Gór Bystrzyckich, Orlickich oraz Stołowych) to przede wszystkim miejsce aktywnego wypoczynku coraz liczniej przybywających w te strony turystów nie tylko z Dolnego Śląska, ale i z całej Polski.

Przepiękne góry, pomniki przyrody, kilometry szlaków, tras biegowych i rowerowych oraz unikalny klimat – to tylko niektóre atuty tej uroczej miejscowości. Jej znany od lat przedwojennych uzdrowiskowy charakter w coraz większym stopniu uzupełnia także ten aktywny. Duszniki są doskonałym miejscem dla wszystkich, którym ruch, sport i intensywny wypoczynek nie są obce i którzy w naturze szukają szansy do efektywnego relaksu i uwolnienia się od problemów życia codziennego.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski

Ale Duszniki-Zdrój to nie tylko malownicza okolica i fantastyczna natura. To także szereg imprez i wydarzeń związanych z kulturą i sztuką, wśród których zdecydowanie najważniejszym jest Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, którego 71 edycja rozpocznie się już 5 sierpnia koncertem inauguracyjnym.

Będzie to wydarzenie w skali światowej bez precedensu, ponieważ w trakcie koncertu wystąpi Seong-Jin Cho – koreański pianista, laureat I nagrody oraz nagrody za najlepsze wykonanie poloneza na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, który w 2015 roku odbył się w Warszawie.

Festiwal Pianistyczny jest absolutną perełką na kulturalnej mapie nie tylko Dolnego Śląska, ale i całej Polski. W ciągu tygodnia do Dusznik-Zdroju zjadą najwybitniejsi pianiści z całego świata, dając koncerty, które na długo pozostaną częścią wspomnień mieszkańców Dusznik oraz wszystkich przyjezdnych, którzy będą mieli okazję wziąć udział w Festiwalu.  

Dodajmy tylko, że jednym z jego gości będzie Szymon Nehring, nadzieja polskiej pianistyki – pochodzący z Krakowa finalista ubiegłorocznej edycji Konkursu Chopinowskiego. Jego recital odbędzie się w drugim dniu festiwalu, 6. sierpnia o godzinie 16:00. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta w Dusznikach-Zdroju oraz na stronie dedykowanej festiwalowi.

Po Dusznikach na rowerze i nartorolkach

Jeszcze w lipcu w dzielnicy Dusznik-Zdroju Zieleńcu odbędzie się ważna impreza sportowa. Będzie to maraton MTB im. Artura Filipiaka „Fisha”, czyli rowerowe mistrzostwa Dolnego Śląska w kolarstwie górskim.

Słynący przede wszystkim z doskonałych warunków narciarskich Zieleniec jest także doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku o innych porach roku, w tym oczywiście latem. Dlatego już po raz dziewiąty odbędą się tam mistrzostwa w kolarstwie górskim, które co roku przyciągają rzesze fanów tego zyskującego coraz większą popularność sportu.

Zawody toczyć się będą się w kilku kategoriach wiekowych na trasach o różnej długości i o różnym stopniu trudności. Jedną z nich będzie oczywiście trasa maratońska – 59 kilometrów, 1200 m przewyższenia – o dane techniczne Trasy Mega, na której ścigać się będą rowerowi herosi – walka będzie toczyć się nie tylko z innymi zawodnikami, ale także (a może przede wszystkim) z własnymi słabościami.

Szczegóły znajdą Państwo na stronie internetowej organizatora zawodów: www.memorial.bikebrother.pl.

Kolejnym dużym przedsięwzięciem, które w sierpniu odbędzie się w Dusznikach jest największa w Polsce impreza nartorolkowa. Już 13 sierpnia zawodnicy ścigać się będą na niezwykle wymagającej trasie prowadzącej od ul. Wojska Polskiego blisko Parku Zdrojowego do Zieleńca. 11 kilometrów i 350 metrów przewyższenia będzie z pewnością wyzwaniem dla wielu zawodników. Tym bardziej, że trasa maratonu biegnie wyłącznie pod górę.

Dzień później odbędzie się także mini-maraton. Zawodnicy wystartują z Niemojowa i pokonają około 20 km. Trasa biegu zakończy się w Spalonej i prowadzić będzie po  pnącej się drodze obfitującej w podbiegi i zjazdy.

Zapisy prowadzone są przez internet na stronie www.izawody.pl, gdzie znajduje się także regulamin oraz w biurze zawodów, które czynne będzie w dniu zawodów od 9:00. Biuro zlokalizowane będzie w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu, ul. Zdrojowa 8. Więcej informacji: tel. 515 159 740 i e-mail: sport@duszniki.pl.


 

Kalendarz wydarzeń i imprez organizowanych w Dusznikach-Zdroju w najbliższym czasie:

30 – 31 lipca: Tradycyjny odpust św. Anny w Zieleńcu

31 lipca: Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB im. Artura Filipiaka „Fisha”

5 – 13 sierpnia: 71. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski

13-14 sierpnia: Uphill i minimaraton na nartorolkach

Telefon: (74) 866-92-10, (74) 869-76-60
Fax: (74) 866-90-25
Urząd Miejski w Dusznikach-Zdroju
Rynek 6, 57-340 Duszniki-Zdrój