Dusznickie Olimpy Sportu – podsumowanie

Dusznickie Olimpy Sportu – podsumowanie

Duszniccy sportowcy nagrodzeni! Wszystko za sprawą gali Dusznickie Olimpy Sportu, której pierwsza edycja zorganizowana została w środę, 15 listopada w budynku głównym obiektu Duszniki Arena.

W 776 r pn.e. w dalekiej Olimpi na Peleponezie odbyły się pierwsze igrzyska ku czci Zeusa z Olimpu. Zwycięskich zawodników nagradzano gałązką laurową. Czy daleko Dusznikom do starożytnej Olimpii? – pytała podczas inauguracji gali dyrektor MZS w Dusznikach-Zdroju, Renata BrodziakGeograficznie tak, ale idea sportu, rywalizacji, idea nagradzania najlepszych jest nam równie bliska. Stąd też pomysł na nazwę gali, bo tradycje sportowe w mieście są niezwykle bogate. Wychowaliśmy wielu mistrzów Dolnego Śląska, Polski, Europy i Świata. Wśród tych najlepszy byli również olimpijczycy. Najstarszym klubem sportowym w naszym mieście był Start, gdzie trenowano skoki narciarskie. W 1972 roku szkoła podstawowa w Dusznikach-Zdroju otrzymała imię Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny i to tutaj powstała rok później pierwsza klasa sportowa. W tym samym roku liceum zostało szkołą sportową z sekcją saneczkarską i narciarstwa biegowego. Od tego czasu duszniccy uczniowie zapisują karty historii sportu.

Od pierwszaka

Jako pierwsi podczas gali zostali wyróżnieni tegoroczni pierwszoklasiści, którzy uczestniczą w nowym projekcie gminy – sportowa szkoła. – Jest to wynik naszego spotkania z dyrektor MZS, nauczycielami i trenerami z klubów w mieście. Szukaliśmy odpowiedzi na jedno, podstawowe pytanie. Jak gmina może pomóc młodym sportowcom? – mówił burmistrz miasta. W ramach realizacji projektu dzieci otrzymały komplet dresów z logo szkoły i projektu oraz stroje specjalistyczne dedykowanej każdej z dyscyplin (biathlon, wrotkarstwo szybkie oraz piłka nożna). Całości dopełniają darmowe cztery godziny treningów w tygodniu. Projekt w całości finansowany jest z budżetu miasta. Tak naprawdę to, że wspieramy już pierwszoklasistów, to zasługa Agnieszki Ziemczonek, która przekonała nas, że to najlepszy pomysł – kontynuował Lewandowski.

 

Za wyniki

Podczas gali wręczono również stypendia sportowe, które uroczyście wręczyli burmistrz miasta Piotr Lewandowski wraz ze skarbnik gminy Elżbietą Błasiak. Stypendystami zostali: Kaja Gajewska, Filip Hawrylak, Alicja Jasztal, Jakub Kościuk, Patrycjan Jamrozy, Kinga Wojnar, Norbert Leszczyński, Łukasz Bałęczny, Monika Wyszyńska, Jakub Ogorzałek, Justyna Panterałka, Karolina Mielcarek, Adrian Wojnar, Paulina Pulik, Sebastian Ochap, Sonia Gach i Adam Gruda, będą otrzymywać wsparcie finansowe od gminy do końca roku szkolnego 2017/18. Dodatkowo młodych sportowców wsparło Stowarzyszenie Zieleniec, które przekazało nagrodę 2.000 zł dla klubu UKS Orlica oraz po 500 zł dla Kaji Gajewskiej i Filipa Hawrylaka.

– Reprezentowanie naszego miasta na światowych arenach jest czymś bardzo ważnym i wyjątkowym. Dziękujemy Wam bardzo serdecznie – mówił Wojciech Zaczyk wręczając nagrody.

 

Za wsparcie

Myślę, że jest to skromne wyrażenie naszej wdzięczności dla wszystkich rodziców zaangażowanych w treningi swoich dzieci. To właśnie państwu chcielibyśmy szczególnie podziękować za działalność na rzecz klubów i dusznickiego sportu – tak zainaugurowała wręczenie wyróżnień dla rodziców sportowców dyrektor szkoły. Nagrodzeni zostali: Michał Gajewski, Sylwia Jasztal, Maciej Hawrylak, Magdalena Wojnar, Marzena Mielcarek oraz Arkadiusz Ogorzałek. Na gali nie zapomniano również o trenerach. Wszak to pod ich okiem i dzięki ich wiedzy duszniccy sportowcy rozwijają się i zdobywają kolejne medale. Są nimi: Agnieszka Ziemczonek, Katarzyna Jaroszewicz, Dorota Zuberska, Kinga Goraj, Bogdan Hacuś, Bożena Janukowicz, Marek Stepnowski, Paweł Skok i Grzegorz Staniszewski. Mówiąc o wsparciu piłkarzy nie mogło zabraknąć wśród wyróżnionych Mariana Wołkowicza i Witolda Wiśniewskiego – od pokoleń związanych z MKS Pogoń Duszniki-Zdrój.

Po za kategoriami

Wyróżnienia otrzymali także młodsi biathloniści, którzy należą do klubu UKS Muflon, działającego przy szkole podstawowej. Martyna Bernacka, Maria Karmazyn, Natalia Półtorzycka, Karolina Biernacka oraz Kamil Mielcarek. Organizatorzy nie zapomnieli również o tych uczniach, którzy odnoszą sukcesy w innych dyscyplinach sportów, niż te trenowane w szkole czy miejskich klubach. Za wyniki w narciarstwie alpejskim wyróżniono Alicję i Jakuba Zaczyk, Hannę Spyrę i Aleksandra Jarusa. Jan Jakubiec odebrał wyróżnienie za wyniki osiągane w tenisie.

 

Za rozwój

Sportowcy nie mogliby się rozwijać, gdyby nie nowoczesna infrastruktura, która mogła powstać dzięki zaangażowaniu wielu osób. Dla części z nich Duszniki to wręcz drugi dom, dla innych niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku. Najważniejsze jest jednak to, że wszyscy oni uwierzyli, że warto inwestować w młodzież.

Bez wysiłku osób, które pomagają nam lobbować nasze pomysły, wielu z nich nie udałoby się zrealizować. Dzięki wsparciu posła Michała Dworczyka, Duszniki Arena zyskała przychylność rządzących naszym krajem, co zaowocowało dofinansowaniem w wysokości 11 milionów złotych! O Dusznikach pamięta marszałek województwa, wspiera nas i mam nadzieję, że ta nasza współpraca będzie kontynuowana. Mamy też prawdziwego przyjaciela. Osobę do której zawsze mogę zadzwonić po poradę, a jest to Czesław Kręcichwost. Wspiera nas nie tylko w sporcie, ale w wielu innych dziedzinach również. – mówił burmistrz miasta, zapowiadając osoby wyróżnione Specjalnymi Dusznickimi Olimpami Sportu. Byli to: sekretarza MON, poseł na sejm RP Michał Dworczyk – nagrodę odebrała w jego imieniu duszniczanka – Krystyna Śliwińska, sekretarz stanu MSiT Jarosław Stawiarski, radny sejmiku woj. dolnośląskiego Czesław Kręcichwost, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Iwona Krawczyk. Burmistrz wręczył również statuetkę dla Dolnośląskiego Związku Biathlonu na 15-lecie działalności na ręce prezesa – Jerzego Pytasza, z życzeniami trwania owocnej współpracy dla rozwoju biathlonu.

 

Dusznickie Olimpy Sportu

Każdy z trenerów poszczególnej dyscypliny nominował sześciu najlepszych sportowców, po czym kapituła w składzie: Renata Brodziak – dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół, Piotr Lewandowski – burmistrz miasta, Jerzy Pytasz – prezes Dolnośląskiego Związku Biathlonu, Wojciech Zaczyk – przedstawiciel Stowarzyszenia Zieleniec, były zawodnik w narciarstwie alpejskim i wykładowca na wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, wytypowała do nagrodzenia Dusznickimi Olimpami Sportu po trójce w kategoriach: łyżwiarstwo szybkie, wrotkarstwo szybkie oraz biathlon. Statuetki przyznano również, za najważniejsze wydarzenie sportowe, dla sportowca amatora, oraz piłkarzom. Każda ze statuetek miała swojego fundatora, który mógł ją osobiście przekazać wybranemu sportowcowi.

Łyżwiarstwo szybkie

Nominowani w tej kategorii: Kaja Gajewska, Alicja Jasztal, Hania Mazur, Natalia Domel, Antonina Ostrowska, Filip Hawrylak. Pierwszego Olimpa wręczył przedstawiciel fundatora nagrody – posła na Sejm RP Ireneusza Zyski – Miłosz Węgrzyn, a otrzymała go Kaja Gajewska. Członkini kadry Narodowej Juniorów w łyżwiarstwie szybkim 2017/2018 oraz uczestniczka Pucharów Świata Juniorów w łyżwiarstwie szybkim 2017/2018. Kaja objęta jest szkoleniem olimpijskim Pekin 2022, walczy o udział w 2018 roku w Mistrzostwach Świata Juniorów w Salt Lake City.

 

Drugą statuetkę w tej kategorii otrzymał z rąk prezesa Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich Marcina Gwoździa – Filip Hawrylak. Zdobywca medali w europejskich zawodach dzieci w Herrenven w łyżwiarstwie szybkim, Pucharu Polski w ogólnopolskich zawodach dzieci 2015/2016 oraz 2016/2017 w łyżwiarstwie szybkim, zawodnik Kadry Narodowej Dzieci 2016/2017, multimedalista Mistrzostw Polski w rolkarstwie szybkim i Pucharu Polski w łyżwiarstwie szybkim.

 

Ostatni Olimp w tej kategorii trafił do Alicji Jasztal. Tak jak poprzednicy, Alicja to wychowanek Agnieszki Ziemczonek i członek klubu UKS Orlica. Zdobywczyni Pucharu Polski w ogólnopolskich zawodach dzieci 2016/2016 oraz w łyżwiarstwie szybkim 2015/2016, zawodniczka Kadry Narodowej Dzieci w łyżwiarstwie szybkim 2017, multimedalistka Mistrzostw Polski we wrotkarstwie szybkim 2016/2017.

 

Wrotkarstwo szybkie

Fundatorem pierwszego Olimpu Sportu w tej kategorii, był Janusz Bieńkowski. Właściciel sąsiadującego z Duszniki Arena hotelu i jak się dowiedzieliśmy były kolarz szosowy, a otrzymał ją Jakub Kościuk. W imieniu Kuby nagrodę odebrała mocno wzruszona i zaskoczona mama. Kuba to wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, członek Kadry Narodowej i uczestnik Mistrzostw Europy.

Drugim nagrodzonym zawodnikiem w tej kategorii został Patrycjan Jamrozy – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, członek kadry narodowej i uczestnik Mistrzostw Europy. Jego nagrodę ufundował Viessmann Polska. Łukasz Sajewicz – dyrektor ds. klientów strategicznych – wręczając statuetkę życzył wszystkim sportowcom determinacji w dążeniu do celu. Tej na pewno nie brakuje żadnemu z nagrodzonych.

Trzecia statuetka – ufundowana przez Dolnośląski Związek Biathlonu – z rąk Jerzego Pytasza trafiła do Kingi Wojnar. Wielokrotnej medalistki Mistrzostw Polski i ogólnopolskich zawodów dzieci, zdobywczyni Pucharu Polski w ogólnopolskich zawodach dzieci 2015/2016 w short-tracku, złotej medalistki sztafet w łyżwiarstwie szybkim oraz multimedalistki Mistrzostw Polski we wrotkarstwie szybkim.

 

Oprócz nagrodzonych nominowani byli: Mariusz Bałęczny, Amelia Pańczyszyn oraz Aleksandra Jabłońska. Wszyscy nagrodzeni to członkowie klubu UKS Orlica i podopieczni Agnieszki Ziemczonek i Witolda Mazura.

Biathlon

W tej kategorii nagrody oczywiście ufundował Dolnośląski Związek biathlonu, a wręczyli je kolejno Jerzy Pytasz, Andrzej Sidorowicz oraz Janusz Bieńkowski.

Dewizą dusznickiej szkoły jest hasło: wychowujemy mistrzów. Wychowujecie nie tylko mistrzów, ale również dobrych ludzi – przemawiał Andrzej Sidorowicz wręczając nagrodę. Statuetki odebrali: Norbert Leszczyński i Łukasz Bałęczny – członkowie kadry narodowej juniorów oraz wielokrotni medaliści Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Trójkę dopełniła Monika Wyszyńska – złota medalistka Mistrzostw Polski w biathlonie letnim. Wszyscy zawodnicy na co dzień trenują pod okiem Kingi Goraj oraz Bogdana Hacusia. Nominację otrzymali również Justyna Panterałka, Karolina Mielcarek i Jakub Ogorzałek.

 

Mały wielki Olimp

– Przed spotkaniem kapituły ta kategoria nie istniała. Ale jest taka jedna osoba, kiedy przeczytaliśmy jej imię i nazwisko, to ile ma lat i jakie ma już osiągnięcia, to musieliśmy stworzyć nową kategorię – wyjaśniał burmistrz.

Ta nagroda trafiła do zdobywczyni Pucharu Polski w ogólnopolskich zawodach dzieci 2016/2017 w short-tracku, multimedalistki ogólnopolskich zawodów we wrotkarstwie szybkim i Pucharu Polski w łyżwiarstwie szybkim w latach 2016/2017 oraz w short-tracku, multimedalistki zawodów europejskich we wrotkarstwie i w short-tracku, złotej medalistki sztafet w łyżwiarstwie szybkim – dziewięcioletniej Hani Mazur. Mały Olimp Sportu to wyróżnienie przyznawane wśród najmłodszych zawodników. Patrząc na to jakie wrażenie na kapitule zrobiły wyniki Hani, możemy się tylko domyślać jak Agnieszce udało się przekonać gminę do realizacji projektu Sportowa Szkoła od klasy pierwszej szkoły podstawowej.

 

Amator i wydarzenie roku

Nominacje do nagrody w kategorii sportowiec amator przesyłali duszniczanie. Zgłaszać można było każdego kto trenuje sport amatorsko i jest mieszkańcem naszego miasta. Spośród zgłoszeń kapituła postanowiła nagrodzić Rolanda Winnickiego. Kolejnego Olimpa tego wieczoru przyznano za sportowe wydarzenie roku, a walczyły o niego X Maraton MTB im. A. Filipiaka, Otwarte Mistrzostwa Europy w Biathlonie oraz Rajd Dolnośląski. Decyzją kapituły nagroda przypadła współorganizatorom Mistrzostw Europy – Polskiemu Związkowi Biathlonu.

 

Ramię w ramię, łopata w łopatę, wspólnie z prezes Polskiego Związku Biathlonu Dagmarą Gerasimuk udało nam się zorganizować te mistrzostwa – komentował Lewandowski – składając wyróżnienie na ręce skarbnika PZBiath Andrzeja Stoleckiego.

Do weterana

Galę zakończyły wyróżnienia dla piłkarzy. Jako pierwszych na scenie zobaczyliśmy reprezentantów drużyny młodzików MKS Pogoń Duszniki-Zdrój, którzy otrzymali Olimpa z rąk dyrektora wydziału sportu rekreacji i turystyki województwa dolnośląskiego Pawła Rańdy za zajęcie II miejsca w rozgrywkach klasy terenowej młodzików w sezonie 2016/2017.

Gala to miejsce, pomysł żeby podziękować nie tylko tym najmłodszym, tym lekko starszym, ale też weteranom dusznickiego sportu. Po młodzikach scena należała do piłkarzy związanych z klubem od ponad 20 lat.

Artur gra w Pogoni od jej reaktywacji w roku 1993, w między czasie był członkiem zarządu klubu i jego prezesem. Grzesiek to trener wyróżnionych przed chwilą młodzików. Chciałbym, żeby wśród dzisiejszej młodzieży było wielu takich jak Wy. Takich, których kiedyś będziemy mogli nagradzać jako weterana, tak jak Was. Dziękuję Panowie za wszystko – gratulował Paweł Skok prezes MKS-u. Olimpy sportu trafiły do Artura Tucholskiego i Grzegorza Staniszewskiego. Chciałbym życzyć naszym uczniom i sportowcom wielu sukcesów i aby taka gala była co roku, bo my na takie spotkanie sportowe czekaliśmy właściwie od dziecka – dziękował Grzegorz.

 

Kulminacyjnym momentem gali było wręczenie najważniejszego, Złotego Olimpu Sportu. Ten przyznano drużynie seniorów MKS Pogoń Duszniki-Zdrój, za awans do klasy okręgowej w sezonie 2015/16 i utrzymanie się w sezonie 2016/17. W imieniu drużyny nagrodę odebrał Bartek Drozdowski. Dla każdego z zawodników przygotowano pamiątkowe medale, a dla drużyny jako całości przekazano symbolicznie statuetkę Olimpa Sportu.

Telefon: (74) 866-92-10, (74) 869-76-60
Fax: (74) 866-90-25
Urząd Miejski w Dusznikach-Zdroju
Rynek 6, 57-340 Duszniki-Zdrój