Szukaj

Miasta Partnerskie

Duszniki-Zdrój w ramach partnerstwa miast działają od 1996 roku.
Współpraca partnerska z europejskimi miastami polega na realizacji wspólnych celów,
wzajemnego zrozumienia oraz obopólnym wsparciu w prowadzonych przez władze lokalne
oraz mieszkańców działań.

Współpraca z miastami i gminami to długoterminowe zaangażowanie dostosowane
do bieżących wymogów i potrzeb partnerów; wymiana kulturalna, a także spotkania mieszkańców.

Audun-le-Tiche

Miejscowość i gmina we Francji, w regionie Alzacja-Szampania-Ardeny-Lotaryngia, w departamencie Mozela. Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 5959 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 386 osób/km².
Partnerstwo: od 26.05.1996
Strona www: https://www.audun-le-tiche.fr/

Bad Sulza

Niewielkie miasto uzdrowiskowe i zarazem gmina (niem. Landgemeinde) w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Weimarer Land.Obecnie liczy 2 976 mieszkańców (2009).
Miasto pełni funkcję „gminy realizującej” (niem. „erfüllende Gemeinde”) dla ośmiu gmin wiejskich: Eberstedt, Großheringen, Ködderitzsch,Niedertrebra, Obertrebra, Rannstedt, Saaleplatte oraz Schmiedehausen.
Partnerstwo: od 8.06.2001
Strona www: https://www.bad-sulza.de/

Deštné v Orlických horách

Położone jest w malowniczej dolinie rzeki Bělé i Deštenského potoka, u podnóża góry Velká Deštná (1115 m n.p.m.) na stokach Zimního kopce.Od strony północno – wschodniej otoczone pasmem Gór Orlickich ze szczytami Malá i Velká Deštná, natomiast od zachodu górą Špičák. Dogodne położenie blisko polskiego ośrodka narciarskiego Zieleniec (przejście graniczne przy Masarykovej chacie). Liczne, sztucznie naśnieżane, trasy zjazdowe o długości od 100 – 1200 m dla osób początkujących oraz dobrze jeżdżących na nartach. Atrakcją ośrodka są trasy biegowe oraz liczne atrakcje, za
wody i imprezy kulturalne.
Partnerstwo: od 28.09.1999
Strona www: https://www.destne.info/obec/

Hoya Wesser

Niemieckie miasto leżące w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Nienburg (Weser), siedziba gminy zbiorowej Grafschaft Hoya.Obszar miasta wielkości ok. 8,5 km² znajduje się po obu brzegach rzeki Wezery, ok. 20 km na północ od miasta Nienburg (Weser) i ok. 15 km na południowy zachód od Verden (Aller). Według stanu na 31 grudnia 2008 roku miasto zamieszkiwało 3 780 mieszkańców.
Dawniej miasto było stolicą Hrabstwa Hoya, jednego z państewek niemieckich istniejącego do 1582 roku.
Partnerstwo: od 24.05.1997
Strona www: https://www.grafschaft-hoya.de/

Nowe Miasto nad Metują

Miasto w Czechach, w kraju hradeckim, nad rzeką Metują. Liczba mieszkańców: 10.126 (01.01.2004).
Przez miasto przebiega linia kolejowa Meziměsti – Choceň i droga krajowa nr 14. Ośrodek przemysłu odzieżowego, maszyn do budowy dróg, precyzyjnego (zegarki). W mieście znajduje się muzeum miejskie i galeria Zázvorka.
Partnerstwo: od 22.11.1997
Strona www: https://www.novemestonm.cz/

Olešnice v Orlických horách

To górska miejscowość rekreacyjna położona przy granicy z Polską na wysokości 560–850 m n.p.m.
Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pochodząca z 11 czerwca 1354 roku, znajduje się w archiwum praskiego zamku. Prawa miejskie dla Olešnice nadał w 1607 roku cesarz Rudolf II Habsburg.
Dwa turystyczne przejścia graniczne, okoliczne łąki z chronionymi i zagrożonymi gatunkami roślin, jeden
z wyższych szczytów Gór Orlickich Vrchmezí (1084 m n.p.m.) pol. Orlica oraz okoliczna przyroda stwarzają idealne warunki do turystyki i wypoczynku.
Partnerstwo: od 28.09.1999
Strona www: https://www.olesnice.net/

Sedloňov

Gmina w dolinie Złotego Potoku, 1 km na północny wschód od Dobruszki. Cembrowane chałupy górskie służą tu głównie do celów wypoczynkowych. W miejscu kościoła z roku 1578 został na początku
18. stulecia zbudowany kościół barokowy Wszystkich Świętych. Ciekawa jest także słynna lipa – nadzwyczajnych rozmiarów roślina jest największym drzewem w Górach Orlickich.
Partnerstwo: od 28.09.1999
Strona www: https://sedlonov.cz/

 

Trzcianka

Miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Trzcianka. Siedziba sądu rejonowego i delegatury starostwa powiatowego. Położone na Pojezierzu Wałeckim, nad rzeką Trzcianką i trzema jeziorami. W granicach miasta znajdują się jeziora: połączone kanałem Sarcze i Długie Jezioro oraz Okunie. Przez miasto przepływa rzeka Trzcianka.
Według danych z 1 stycznia 2010 r. powierzchnia miasta wynosiła 18,30 km².
Trzcianka stanowi 4,89% powierzchni gminy.
Partnerstwo: od 28.09.2005
Strona www: https://www.trzcianka.pl/

 

Orlické Záhoří

(pol. Orlickie Zagórze) – wieś przygraniczna w Czechach, w kraju kralovohradeckim.
Duża górska wioska położona około 15 km na południowy zachód od Bystrzycy Kłodzkiej, nad prawym brzegiem Dzikiej Orlicy w Dolinie Dzikiej Orlicy u wschodniego podnóża środkowej części Gór Orlickich (czes. Orlicke hory) na wysokości od 690 do 880 m n.p.m. przy granicy z Polską. Jest to rozległa miejscowość stanowiąca naturalną aglomerację kilku wiosek, osad i odludzi, w dolinie Dzikiej Orlicy. Są one położone na wschodnim zboczu Gór Orlickich, nad potokami spływającymi do Dzikiej Orlicy. Aglomerację tworzą: Bedřichovka, Černá Voda, Jadrná, Kunštat, Trčkov i Zelenka. We wsi można spotkać jeszcze kilka ciekawych architektonicznie obiektów budownictwa sudeckiego z XIX wieku. Większość obiektów służy do celów wypoczynkowych.
Partnerstwo: od 25.09.2009
Strona www: https://www.orlickezahori.eu/

 

Scroll to Top
Scroll to Top
Skip to content